Wenezuela. Sprawić, by ekonomia zawyła.

Make the economy scream, reż. Aris Chatzistefanou, Grecja, 2019, 80 min,
język: grecki, hiszpański, angielski, napisy: polskie.

Ostatnie wydarzenia w Wenezueli są szeroko komentowane przez światowe media. Według popularnych przekazów w kraju panuje socjalistyczna dyktatura, która doprowadziła do “kryzysu humanitarnego”. Obalenie panującej władzy ma przynieść demokrację i dobrobyt, a dokonać ma tego opozycja we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i Europą.

Jednak czy ten obraz jest w ogóle prawdziwy? Jak wygląda rzeczywisty system władzy w Wenezueli? Stany Zjednoczone troszczą się o Wenezuelczyków, czy raczej o ich ropę i zasoby naturalne? I w końcu – czy w kontekście poprzednich interwencji USA w Ameryce Łacińskiej ta nie powinna bardziej niepokoić?

Grecki reżyser jedzie do kraju “rewolucji boliwariańskiej”, by spróbować odpowiedzieć na powyższe pytania, ale przede wszystkim – by zrozumieć jaką rolę odgrywa wenezuelki kryzys w mediach. W tym celu rozmawia z mieszkankami kraju, ekonomistami, ekspertami, dziennikarzami. Film zręcznie dekonstruuje medialną narrację o Wenezueli i obnaża podwójną moralność zachodniego świata, odwołując się przy tym do historii relacji między USA i Ameryką Łacińską, a także do współczesnych wydarzeń, m.in. w Katalonii.

Kiedy: 29 czerwca 2019, 14:45
Gdzie: ADA Puławska