Nawet jeśli moja ziemia płonie

Even though my land is burning / حتى لو أرضي تحتر /גם אם אדמתי בוערת
| reż. Dror Dayan | Niemcy, 2016 | 77 min.
Język: angielski, arabski, hebrajski | Napisy: polskie

Historia izraelskiej okupacji Zachodniego Brzegu opowiedziana na przykładzie wioski Nabi Saleh, której mieszkańcy – wspólnie z izraelskimi aktywistami – od 2009 r. co piątek demonstrują przeciwko grabieży ziemi pod rozwój nielegalnego izraelskiego osiedla Halamish. Film koncentruje się na pokojowych formach oporu i akcji bezpośredniej przeciwko izraelskiej okupacji i kolonizacji Zachodniego Brzegu.

Po projekcji zapraszamy na dyskusję nt. systemu apartheidu w Izraelu oraz pokojowych form oporu przeciwko polityce tego państwa wobec Palestyńczyków i Palestynek.

Po projekcji dyskusja: „izraelski apartheid i społeczny opór przeciwko segregacji i okupacji”. Historia oporu wioski Nabi Saleh wobec izraelskiej okupacji jak w soczewce skupia wszystkie główne problemy z jakimi mierzą się Palestyńczycy i Palestynki na Zachodnim Brzegu: przemoc ze strony wojska i osadników, grabież ziemi, ograniczone możliwości przemieszczania się po terenach na których miało powstać państwo palestyńskie. Wychodząc od przykładów pokazanych na filmie, po projekcji omówimy szczegółowo izraelski system apartheidu oraz oddolne pokojowe inicjatywy przeciwko okupacji. Zastanowimy się także nad tym jak symboliczne gesty solidarności przekuć w realne działania. Wstęp do dyskusji: Jakub Grzegorczyk (OZZ IP)

Kiedy: 2.07 [niedziela], 16:30
Gdzie: ADA Puławska